Tips oss:
Tips
55 92 29 00
Kontakt
Artikkelen fortsetter etter annonsen.
BRANN: Det var i et bygg tilknyttet Centre International d'Accueil et d'Echanges Interculturels (CIAEI), som er NMS' tidligere misjonsstasjon i Ngaoundére, som brant. Foto: Erik Bischler/Maria Indrøy Risanger
Det Norske Misjonsselskap melder at et bygg tilknyttet Centre International d'Accueil et d'Echanges Interculturels (CIAEI), som er NMS' tidligere misjonsstasjon i Ngaoundére, har brent ned.
Eli Bondlid
Journalist
Publisert: 03.02.2023 kl 14:51
— Brannen startet i en ombygget tomannsbolig, som ble bygget av NMS på 70-80-tallet, litt over klokken 14 tirsdag, forteller Erik Bischler, seniorrådgiver i NMS.
Da han ankom Centre International d’Accueil et d’Echanges Interculturels (CIAEI) i Ngaoundéré, sto tomannsboligen tilknyttet senteret i brann.
— Brannen ble oppdaget av arbeiderne som umiddelbart varslet andre på senteret, samtidig som de startet slukningsarbeidet med lokal vanntilførsel og brannslukningsapparater. Dessverre hadde ilden allerede fått slik tak at de måtte trekke seg tilbake, sier Bischler.
Bygningen, bygget av NMS på 70–80-tallet, som brant. Foto: Maria Indrøy Risanger
Alle rommene var denne uken utleid i forbindelse med en konferanse. Heldigvis var ingen til stede på rommene da brannen brøt ut. Men tre av gjestene mistet alle sine eiendeler som var i rommene. Det meste ble berget fra de øvrige rommene.
Bygningen det brant i, ble i 2018 renovert og oppgradert til sju gjesterom, alle med egne bad og TV.
— Fire av rommene er totalt utbrent, de tre siste er veldig skadet, sier Bischler.
Ingen ble skadet i brannen, men tre av gjestene mistet alle sine eiendeler. Foto: Erik Bischler
— Det aller meste av det spesiallagde inventaret er utbrent eller ødelagt. Selve bygningen har store skader. Slik jeg vurderer det nå, må halve bygningen rives. De ansatte ved CIAEI tok det tungt, spesielt at de ble så maktesløse da flammene fikk overtak. De måtte stå og se på at det brant, mens de ventet på byens brannbil. Den kom heldigvis før flammene smittet over til nabobygninger.
Gjestene som befant seg i bygget og ved senteret for øvrig, er tatt godt hånd om og har fått snakket ut om hendelsen. I etterkant av brannen har de blitt tildelt nye rom i andre bygninger, og de som mistet alle sine personlige eiendeler er blitt tilbudt en sum kontanter som en håndsrekning.
Det vil senere bli utarbeidet rapporter både fra brannvesenet, gjestene og de lokale ansatte på CIAEI.
— NMS har historisk valgt å ha selvassuranse på sine bygninger her i Kamerun, og denne praksisen er ikke blitt endret på etter at CIAEI har overtatt driftsansvaret. Denne praksisen vil nok også bli gjenstand for en ny vurdering på et senere tidspunkt, sier Bischler.
Klikk på et nøkkelord for å vise andre relevante artikler.