Klargjør siden...
Annonse
Annonse
Norge IDAG
Benjamin Netanyahu er leder for opposisjonen i Israel. Han lover at det vil bli endringer i utenrikspolitikken med ham som statsminister.
 Foto: Yonatan Sindel/AP/NTB

Benjamin Netanyahu er leder for opposisjonen i Israel. Han lover at det vil bli endringer i utenrikspolitikken med ham som statsminister. Foto: Yonatan Sindel/AP/NTB

Benjamin Netanyahus valgløfte:

Israel skal gå fra forsvar til angrep

Benjamin Netanyahu var Israels lengstsittende statsminister før han mistet posisjonen til Naftali Bennett. Før det kommende valget 1. november lover han at med ham som statsminister vil Israel gå fra forsvar til angrep når det gjelder Iran.

Publisert:

Israels tidligere statsminister Benjamin Netanyahu leder nå opposisjonen i Israels nasjonalforsamling Knesset. Han sikter seg inn på å bli landets nye statsminister i valget 1. november. Denne uken møtte han en delegasjon av amerikanske senatorer og kongressmedlemmer som for tiden besøker Israel.

I den forbindelse hevdet han at statsminister Yair Lapid hadde hindret sjefen for Israels etterretningstjeneste Mossad fra å møte amerikanske politikere i Washington for å diskutere spørsmålet om trusselen fra Iran.

Mossad-direktør David Barnea dro til Washington mandag denne uken. Han kal holde en rekke møter med høytstående tjenestemenn fra Det hvite hus, CIA, Joint Chiefs of Staff, Pentagon, utenriksdepartementet og andre sikkerhetsbyråer, ifølge avisen Jerusalem Post.

Barnea vil rådføre seg med amerikanerne om hva Israel mener er dårlig med en ny atomavtale som er på vei til å sluttføres mellom det internasjonale samfunnet og den ekstremistiske regjeringen i Iran som bli ledet det fundamentalistiske sjiamuslimske prestestyret til Ali Khamenei.

Netanyahu skrev på Twitter at han hadde «lest»» at Lapid forhindret lederen av Mossad fra å møte opp for Senatets etterretningskomité for å stoppe den farlige atomavtalen med Iran.

VIdere skrev han at dette ikke er «måten å stoppe Iran fra å skaffe atomvåpen (som skal brukes) mot oss.

– For å stoppe Iran må vi handle med all vår makt – i kongressen, senatet og amerikanske medier, meldte han.

Netanyahus kommentarer kom bare en uke etter at han og Lapid hadde en offentlig diskurs over hele spørsmålet om nøyaktig hva Israels ledelse gjør for å hindre Iran i å skaffe atomvåpen.

Lapid inviterte Netanyahu til en en-til-en briefing om hva regjeringen vet og gjør angående Iran. Dette ble sett av noen politiske observatører som et politisk spill for å vise offentligheten at Lapid – ikke Netanyahu – sitter med alle fakta om saken.

Lederne for den nåværende regjeringen, inkludert Lapid og forsvarsminister Gantz har på lik linje med Netanyahu advart mot atomavtalen.

Netanyahu tvitret også om sitt møte mandag med den amerikanske republikanske senatoren Lindsey Graham og den demokratiske senatoren Bob Menendez, som leder Senatets utenrikskomité.

– Jeg lovet dem at etter at jeg ble valgt til Israels statsminister, vil jeg handle som jeg har gjort tidligere – i kongressen, i senatet, i alle amerikanske medier og på alle måter – for å sikre at Iran aldri får atomvåpen, sa han.

Han avsluttet med følgende melding til det israelske folket som skal gå til valglokalene senere dette året;

– 1. november vil Israel bytte fra forsvar til angrep.

Nøkkelord

Klikk på et nøkkelord for å vise andre relevante artikler.

Annonse