Tips oss:
Tips
55 92 29 00
Kontakt
Artikkelen fortsetter etter annonsen.
Rabbi Yehudah Glick. Foto: Oslokirken
Historie ble skrevet på et hotell i Stockholm denne uken da 400 samfunnsledere fra alle livsområder i Sverige, inklusive om lag 30 fra nabolandene Norge, Finland og Estland, kom sammen for å be om fred for Jerusalem.
Jan-Aage Torp
President for European Apostolic Leaders
Publisert: 06.04.2024 kl 14:45
Sist oppdatert: 06.04.2024 kl 14:51
Knessetmedlem Simon Davidson fra Yesh Atid-partiet i Israels parlament, Knesset, sammenfattet det hele da han dønn ærlig fortalte at han hadde ikke kjent glede siden Hamas´ overgrep og massakre den 7. oktober.
Albert Veksler, president for «Jerusalem Prayer Breakfast», ledet et utmerket politisk panel med MK Ohad Tal (Religiøs Sionisme) og MK Simon Davidson (Yesh Atid) så vel som tidligere MK Robert Ilatov (Yisrael Beiteinu). Foto: Oslokirken
– Å møte kjærligheten, trøsten og enheten fra svenske kristne og jøder her igår kveld, ga meg en ny opplevelse av håp som jeg skal bringe med meg tilbake til Jerusalem, erklærte han på fredag morgen.
Ordene fra Simon Davidson oppsummerte hva «Jerusalem Prayer Breakfast» dreier seg om siden starten i 2016.
Det hele begynte i 2016 da tidligere Knessetmedlem Robert Ilatov, som på den tiden var formann for Knesset Christian Allies Caucus (KCAC), og Albert Veksler, som hadde gjort alijah fra Estland til Israel i 2003, var enige om å føre jøder og kristne sammen i bønn. Ilatov oppsøkte Israels president Reuven Rivlin (2014-2021), som ga sin helhjertede velsignelse og støtte på vegne av Staten Israel, og de startet øyeblikkelig. Hver sommer blir dette holdt i Jerusalem.
Men så begynte de å arrangere lignende utgaver av «Jerusalem Prayer Breakfast» i andre nasjoner også. Først kom London, og denne uken var den 20. utgaven i Stockholm, Sveriges hovedstad.
Albert Veksler erklærte i åpningssesjonen at store ting skjer når jøder og kristne ber sammen i enhet.
Blant hovedattraksjonene var den jødiske rabbineren Yehudah Glick og hans hustru Hadassah som ga en innsiktsrik, praktisk innføring i sabbatsmåltidet, og viste at det er sentrert rundt Gud, familien og barna.
Det var flere hilsener fra begge Knessetmedlemmene - Ohad Tal og Simon Davidson - som hadde tatt turen fra Israel. De ble også tatt imot i det svenske parlamentet, Riksdagen, og medlemmer av den svenske nasjonalforsamlingen deltok i selve bønnesamlingene.
Den svenske Oasepresten Hans Weichbrodt, så vel som en rekke svenske kristne og jødiske ledere fra mange trossamfunn. deltok som talere.
Albert Veksler mer enn antydet i avslutningssesjonen på fredag kveld at Oslo kan komme til å bli neste stopp for «Jerusalem Prayer Breakfast». Det vil isåfall bli den 21. byen.
Klikk på et nøkkelord for å vise andre relevante artikler.