Tips oss:
Tips
55 92 29 00
Kontakt
Artikkelen fortsetter etter annonsen.
Et kraftig jordskjelv har rammet den nordlige delen av California og et tsunamivarsel er sendt ut.
Jordskjelvkartet på det amerikanske jordskjelvsenteret USGS' nettsider viser et skjelv med en styrke på 7 utenfor kysten nord i delstaten. Skjelvet inntraff klokken 10.45 lokal tid.
Et annet skjelv like ved Cobb i Lake fylke nord i delstaten hadde en styrke på 5,8, går det fram av kartet. De to skjelvene inntraff med få minutters mellomrom. Det er også registrert flere mindre etterskjelv.
Så langt er det ukjent hvilke skader skjelvene har ført til. De kunne tydelig merkes i San Francisco lenger sør, der innbyggere forteller om en rullende bevegelse som varte i flere sekunder og flere etterskjelv.
– Basert på foreløpige parametere er farlige tsunamier mulige for kystområder innen 300 kilometer fra jordskjelvets episenter, lød advarselen fra den nasjonale værvarslingstjenestens tsunamivarslingssentral i Honolulu.
Innbyggere i Santa Cruz-området fikk tsunamivarselet inn på mobiltelefonene sine.
I advarselen heter det at ingen områder ennå har opplevd bølger, men at alle som befinner seg nær kysten bør være oppmerksomme på mulig fare.
T-banen i San Francisco-området, best kjent som Bay Area Rapid Transit (Bart), har stanset trafikken gjennom undervannstunnelen mellom San Francisco og Oakland av sikkerhetshensyn, ifølge nyhetsbyrået AP.
Ifølge USGS bor det 1,3 millioner mennesker i området der skjelvet kunne kjennes.
NTB-Reuters-AP
Levetiden til 2G-nettet forlenges med to år. Nettet brukes blant fortsatt til en god del trygghetsalarmer.
Nettet skulle opprinnelig stenges i løpet av 2025, men nå er ny dato satt til 31.12 2027.
– Vi har gjort ytterligere kartlegging av bruken av 2G-nettet vårt og ser at det er mange enheter igjen som er kritiske for kundene, sier administrerende direktør Birgitte Engebretsen i Telenor Norge i en pressemelding.
Telenor har sagt i over ti år at de skal stenge nettet.
– De aller fleste av våre kunder er i god rute, og vi vil fortsette arbeidet med å hjelpe dem over på nye løsninger på 4G og 5G, sier Engebretsen.
Telenors 2G-nett vil fungere som normalt ut 2027.
– Deretter slukkes det, og enheter som er koblet opp mot denne teknologien, vil slutte å fungere, opplyser Telenor.
Administrerende direktør i Norsk kommunalteknisk forening, Kirsti Kierulf, anslår overfor NRK at 120.000 trygghetsalarmer, 35.000 heiser, og et høyt antall vann- og avløpsinstallasjoner baserer seg på 2G-teknologi.
2G-nettet er også viktig for å opprettholde eCall-funksjonen i mange biler. Det er anslått at om lag 400.000 biler har SOS-knapp koblet til 2G-nettet, ifølge Naf.
NTB
Representanter for den japanske organisasjonen Nihon Hidankyo, som er tildelt årets Nobels fredspris, besøker onsdag Stortinget i forkant av prisutdelingen.
Den folkelige bevegelsen av overlevende fra atomangrepene på Hiroshima og Nagasaki blir tildelt fredsprisen for sin innsats for en atomvåpenfri verden og for å vitne om hvorfor atomvåpen aldri må brukes igjen.
På Løvebakken blir delegasjonen fra Nihon Hidankyo 11. desember tatt imot av stortingsrepresentant Masud Gharakhani.
− Da jeg reiste til Japan som stortingspresident i 2023, var det viktig for meg å besøke Hiroshima. Besøket dit, møtet mitt med et tidsvitne, satte dype spor. Dette er kjernen i Nihon Hidankyos arbeid, sier Gharakhan i forkant av besøket.
– Gjennom formidling av deres egne personlige historier som hibakusha har de bidratt til at atomvåpen ikke har blitt brukt igjen.
Etter møtet med stortingspresidenten skal fredsprisvinnerne tas imot av medlemmer av utenriks- og forsvarskomiteen.
(©NTB) NTB
Skuespiller Sverre Anker Ousdal og skuespillersønnen Mads Ousdal deler Wenche Foss' Ærespris. De får prisen og medfølgende 100.000 kroner sammen med Jussbuss.
– Far og sønn, som vi skal hedre i dag, har kjent på flere sider av Peer Gynts forunderlige univers. Når vi tror vi har ham, dukker han opp i en ny tid med ny stemme. Slik er det også med våre to prisvinnere, heter det i juryens begrunnelse.
Sverre Anker Ousdal og Mads Ousdal får prisen sammen med Jussbuss, som er et gratis rettshjelpstiltak som drives av jusstudenter.
Wenche Foss’ Ærespris går til en person, organisasjon eller institusjon som i sterk grad kan forbindes med den tidligere norske skuespillerens livsglede, formidlingsevne og engasjement – både på og utenfor den kunstneriske arenaen.
Prisen er blitt delt på to mottakere hver gang siden første utdeling i 2009, og dette er første gang to personer og en organisasjon får prisen.
Det ser ikke ut til at julen blir preget av store utbrudd med influensa, korona eller luftveisinfeksjon, viser Folkehelseinstituttets ukentlige statusrapport.
Men selv om antallet som er smittet med influensa og RS-virusinfeksjoner er meget lavt nå, kan smitten øke, advarer FHI.
Instituttet skriver at helsevesenet derfor bør være forberedt på at smitten kan øke.
Legebesøk for luftveisinfeksjoner er på normalt nivå for årstiden, og det er fremdeles mycoplasma pneumoniae og rhinovirus som dominerer blant luftveisinfeksjonene.
Det er flest barn og unge i alderen 5 til 14 år som smittes av en mykoplasma-infeksjon, og små barn fra 0 til 4 år som smittes av rhinovirusinfeksjon.
Ved utgangen av november var det til sammen sendt ut over 1,5 millioner vaksiner fra FHI og apotekene. I tillegg ble det registrert over 1,2 millioner vaksinasjoner i det nasjonale vaksinasjonsregisteret Sysvak.
For folk i alderen 65 år og oppover er 62 prosent vaksinert mot influens og 46 prosent mot korona.
En kvinne i 70-årene på Hitra var i gang med julebaksten da det torsdag formiddag begynte å brenne i krumkakejernet.
– Hun var i gang med julebaksten, men det spørs nok om det må bli en annen julebakst enn krumkaker hos henne i år, sier operasjonsleder Øystein Sandhals Volden i Trøndelag politidistrikt til NTB.
Nødetatene rykket torsdag formiddag ut til en bolig på Hitra i Trøndelag etter å ha fått melding om at det hadde brent i et eldre krumkakejern.
– Eieren sa at det plutselig hadde begynt å brenne, men hun var handlingsrettet og klarte å slukke brannen med håndklær, sier Volden.
Politiet mistenker at det kan være en elektrisk feil med krumkakejernet og har nå tatt det i beslag for å avdekke brannårsaken.
Eieren, som er en kvinne i 70-årene, ble sjekket av helsepersonell, men er fysisk uskadd etter den brennhete julebaksten.
De siste årene har flere barn blitt utsatt for overgrep fra ansatte i barnevernet, ifølge en VG-avsløring. Nå krever Høyre svar fra barneministeren.
– Høyre kaller nå barne- og familieminister Kjersti Toppe (Sp) inn på teppet, sier Tage Pettersen (H), første nestleder i familie- og kulturkomiteen på Stortinget, til VG.
Han mener statsråden må svare for overgrepene som er begått mot barn på barnevernsinstitusjoner de siste årene. Ifølge Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) kan opptil 18 barn ha blitt utsatt for overgrep fra ansatte på slike institusjoner.
Høyre foreslår nå en rekke tiltak for å bedre situasjonen. Blant forslagene er en ny hjemmel i barnevernsloven, etablering av en varslingstelefon for barn og unge, samt strengere regler for bruk av vikarer.
I tillegg ønsker partiet å innføre en rapporteringsplikt og et nasjonalt register for å sikre at uønskede hendelser, som overgrep, blir rapportert og håndtert på en systematisk måte.
Det israelske militæret (IDF) sier det har hentet ut liket av et av gislene som ble tatt av Hamas under angrepet på Israel i fjor.
IDF sier i en uttalelse at Itar Svirsky (38) ble tatt til fange 7. oktober i fjor, og at han ble drept mens han satt i fangenskap hos Hamas. Det er ikke kjent når han døde.
Svirsky ble bortført fra morens hjem i Be'eri, og begge foreldrene hans ble drept i 7. oktober-angrepet.
Liket av Svirsky ble ifølge kontoret til statsminister Benjamin Netanyahu hentet ut i en spesialoperasjon.
(©NTB) NTB-Reuters-AFP
Onsdag møttes partitopper i Arbeiderpartiet på Stortinget. – Jeg fikk en god runde applaus, sa partileder Jonas Gahr Støre like etter møtet.
– Jeg har særlig ansvar som leder i dette partiet og er fullt motivert for at vi skal jobbe for å snu det, sa han om de siste meningsmålingene for partiet.
Ap-lederen sier at hans kandidatur ikke var en stor debatt under partiets ukentlige gruppemøte.
– Jeg fikk en god runde applaus.
Fraksjonslederne, gruppeledelsen og Ap-statsråder var blant deltakerne på møtet. Støre avkreftet at han har følt press for å trekke seg.
– Jeg har løpende kontakt med hele mitt parti på alle mulige nivåer, og har ingen grunn til å endre min store motivasjon til å jobbe på bakgrunn av det jeg hører.
Når boligkjøperne fra 1. januar kun må ha 10 prosent egenkapital, vil det føre til at etterspørselen og prisene øker, mener flere økonomer.
– Det er grunn til å tro at et lavere krav til egenkapital vil gi et lite, ekstra løft i boligprisene. For et ungt par som skal kjøpe seg leilighet i en norsk by kan det være snakk om at de trenger 150 til 200 tusen mindre i oppsparte midler før de kan kjøpe, sier sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank 1 Sør-Norge til NTB.
Han påpeker også at boligprisveksten har tiltatt de siste månedene, selv uten at egenkapitalkravet har falt.
Makroøkonom Karoline Alsvik i Handelsbanken er enda mer tydelig.
– Dette vil primært øke etterspørselen og dermed prisene. Vi ser på dette som en ren etterspørselsimpuls. Det gir økte lånemuligheter for alle og da er vi like langt i budrunden, skriver hun til E24.
Sør-Koreas forsvarsminister Kim Yong-hyun tilbyr seg å tre av etter den kortvarige militære unntakstilstanden tirsdag, opplyser landets forsvarsdepartement.
Yoon erklærte militær unntakstilstand tirsdag kveld og forklarte dette med trusler fra antistatlige og pro-nordkoreanske krefter i landet.
Unntakstilstanden varte kun i noen timer før de folkevalgte opphevet den, og mange har bedt Yoon og flere i regjeringen om å gå av. Det er også fremmet forslag om å stille Yoon for riksrett.
(©NTB) NTB-Reuters
Nesten én måned etter kongressvalget i USA er den siste ledige plassen i Representantenes hus nå fylt.
Demokraten Adam Gray fra Californias 13. valgdistrikt har vunnet tilbake setet fra republikaneren John Duarte, viser en fintelling. Under 200 stemmer skilte de to.
I 2022 mistet Gray setet til Duarte, og da var det 564 stemmer som skilte dem.
Dermed er det klart at Republikanerne får 220 plasser i Representantenes hus, mens Demokratene får 215.
(©NTB) NTB-AP
Frankrikes president Emmanuel Macron sier han og Saudi-Arabias kronprins planlegger en konferanse neste sommer om etableringen av en palestinsk stat.
Planen er at konferansen skal holdes i juni, ifølge Macron, som kom med nyheten da han tirsdag besøkte kronprins Mohammed bin Salman i Riyadh.
– Vi har bestemt oss for sammen å lede en konferanse for de to statene i juni neste år, sa Macron med referanse til Israel og Palestina.
– De neste månedene skal vi sammen øke og slå sammen vår diplomatiske innsats for å bringe alle i denne retningen, sa han videre.
På spørsmål om Frankrike vil anerkjenne en palestinsk stat, svarer han at det er noe han vil gjøre når tidspunktet er riktig. Han sier også at det er et mål å skape bevegelse når det gjelder anerkjennelse av Israel.
Saudi- Arabia har ikke anerkjent Israel. Landet skal ha vært nær ved å opprette diplomatiske forbindelser med Israel før Hamas angrep Israel 7. oktober og krigen på Gazastripen brøt ut.
Kunngjøringen fra Macron kom samme dag som FNs hovedforsamling var ventet å stemme over et forslag om at det skal holdes en internasjonal konferanse om en tostatsløsning i juni neste år.
(©NTB) NTB-AFP
Tidlig onsdag morgen stiger strømprisene til værs i Sør-Norge. Både på Østlandet og Sørlandet blir onsdagens pris den høyeste hittil i år.
Mellom klokken 8 og 9 blir timesprisen på hele 3 kroner per kilowattime (kWh) på Sørlandet. På Østlandet blir den nesten like høy, på 2,7 kroner/kWh.
Sist strømprodusentene i Sør-Norge fikk så godt betalt for strømmen, var for nøyaktig ett år siden, nemlig 4. desember 2023.
Også kunder i Midt-Norge og på Vestlandet må belage seg på en høy pris mellom klokken 8 og 9. De må ut med henholdsvis 1,9 kroner/kWh og 2,3 kroner/kWh.
Nord-Norge skjermes fra de høye prisene. Der blir snittprisen i løpet av døgnet bare 12 øre/kWh.
Prisene er ventet å synke utover dagen. Slik blir snittprisene:
USAs påtroppende president sier han skal være til stede når katedralen Notre-Dame gjenåpnes i Paris til helgen.
– Det er en ære å kunngjøre at jeg reiser til Paris på lørdag for å være til stede ved gjenåpningen av den fantastiske og historiske Notre-Dame-katedralen, som er fullstendig gjenoppbygget etter den ødeleggende brannen for fem år siden, skriver Trump på Truth Social mandag.
Den verdensberømte katedralen fikk store skader i en brann i 2019, men er nå restaurert.
Arbeiderpartiet får 16,7 prosent oppslutning i en ny måling for Nordland, melder NRK. Det er en nedgang på hele 12 prosentpoeng.
Det går fram av den nye nordlandsmålingen som Norstat har gjort på vegne av NRK og Avisa Nordland.
– Det første jeg tenker, er at dette er altfor lavt og altfor dårlig. Nordland er et Ap-fylke og har vært en bastion. Nå får Nordland gjennomgå på samme måte som resten av Norge, sier Narvik-ordfører Rune Edvardsen (Ap) til NRK.
Største parti er Frp med 28,7 prosent, mens Høyre som nummer to får 17,6 prosent.
Det pågår kraftige diskusjoner i Arbeiderpartiet om statsminister og partileder Jonas Gahr Støre, ifølge flere medier. – Jeg tar det til meg, svarer Støre.
Både TV 2 , Dagbladet og NRK viser mandag til anonyme kilder høyt oppe i Arbeiderpartiet som ønsker nye krefter i partiledelsen. Stortingsrepresentant Stein Erik Lauvås går så langt som å be Støre om å trekke seg.
Mandag kveld ble Støre konfrontert med opplysningene av pressen.
– Jeg forstår partifeller som er frustrert over dårlige målinger. Jeg lytter til kritikken som kommer, og tar den til meg, sier Støre til VG.
Avisen spør om han har en kommentar til de som har sagt at han bør gå av som partileder. Til det svarer Støre at han «synes det er feil å kommentere anonyme kilder».
Mandag kom også nok en krisemåling for Arbeiderpartiet, der de bare får 16,5 prosent av stemmene.
– Det er en veldig alvorlig situasjon vi er i. Jeg tar det på alvor, sier Støre til VG.
Til NRK sier statsministeren at han fremdeles tror at Arbeiderpartiet kan vinne stortingsvalget neste år.
– Vi trenger et samlet lag, og det skal jeg jobbe for å få til.
Tidligere statsminister Gro Harlem Brundtland (85) søkte i forrige uke om fritak fra sin plass i Oslo bystyre. Søknaden er nå innvilget.
Beslutningen ble tatt av bystyrets forretningsutvalg mandag ettermiddag, skriver NRK.
Brundtland søkte om fritak av helsemessige årsaker. Hun ble valgt inn i bystyret ved kommunevalget i fjor og har sittet i helse- og sosialutvalget.
Arbeiderpartiets første vara rykker opp som fast representant i bystyret.
Oljefunnet er på mellom 25 og 57 millioner fat oljeekvivalenter, og nå skal rettighetshaverne vurdere utbygging i feltet, melder Sokkeldirektoratet.
Funnet ble gjort i den sørlige delen av norsk sektor i Nordsjøen, i Othello-prospektet, på riggen Noble Invincible.
– Foreløpig beregning av størrelsen på funnet er mellom 4 og 9 millioner standard kubikkmeter oljeekvivalenter. Det tilsvarer 25–57 millioner fat oljeekvivalenter, skriver Sokkeldirektoratet i en pressemelding.
Om veien videre opplyser direktoratet at DNO Norge, Petero, Aker BP og Source Energy skal vurdere andre funn og prospekter i nærheten med tanke på mulig utbygging og videre utvikling.
Det ble boret to brønner, en undersøkelsesbrønn og en avgrensningsbrønn – de to første letebrønnene i utvinningstillatelse 1086, en tillatelse som ble tildelt i 2021.
Om få dager skal Norge sende et militært bidrag bestående av soldater, fly og luftvern til Polen.
– Situasjonen i Ukraina er kritisk, og transporten av materiell til landet går i stor grad gjennom Polen, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) i en pressemelding.
For å bidra til beskyttelse av det viktigste knutepunktet for transport av materiell støtte fra andre land til Ukraina, sender Norge snart sitt bidrag til Polen.
Norge skal bidra til at sikkerhetssituasjonen rundt flyplassen i Rzeszow i Polen opprettholdes. Det sendes rundt 100 soldater fra Norge, Nasams luftvern og F-35 kampfly.
– Slik bistår Norge med å sikre at hjelpen til Ukraina kommer fram slik at Ukraina kan fortsette sin frihetskamp, fortsetter forsvarsministeren.
Oppdraget skal foregå i tidsrommet desember til påske, og styrken skal operere innenfor polsk luftrom.
– Den russiske krigføringen i Ukraina har vist verdien av luftvern, og det norske bidraget i Polen er høyt verdsatt. Vi gjør dette først og fremst for Ukraina og Polen, men viser også at vi står ved våre forpliktelser i Nato, sier Gram.
SV og regjeringen er enige om å stoppe planene om gruvedrift på havbunnen. Miljøorganisasjonene kaller det et historisk gjennomslag for naturen.
– Dette er helt vilt bra! Gruvedrift på havbunnen er gambling med livet i havet. SV har sikret et enormt viktig og historisk gjennomslag for naturen, sier Greenpeace-leder Frode Pleym i en uttalelse til NTB.
I budsjettet er SV og regjeringspartiene enige om at det ikke vil bli noen utlysning av konsesjoner for mineralvirksomhet på havbunnen i 2024 og 2025.
– Dette er en stor og viktig miljøseier! SV har stanset prosessen for gruvedrift på havbunnen og gitt Norge en unik mulighet til å redde sitt internasjonale omdømme og skaffe nødvendig kunnskap før vi i det hele tatt vurderer å bygge ned klodens siste urørte villmark, sier generalsekretær Karoline Andaur i WWF Verdens naturfond til NTB.
Natur og ungdom sier de har ventet lenge på en ordentlig miljøseier.
– SVs gjennomslag for å utsette gruvedrift på havbunnen, beviser at det å engasjere seg i klima og miljø og jobbe for det man tror på, nytter. Dette skal virkelig feires! sier Gytis Blazevicius, leder i Natur og Ungdom.
SV fikk regjeringen med på å stanse planene om gruvedrift på havbunnen i forhandlingene om neste års statsbudsjett. Statsministeren vil ikke kalle det en stans.
– Nei, det vil jeg ikke si. Dette blir en utsettelse, og det må vi kunne godta, sier Støre til TV 2 på spørsmål om dette er slutten for havbunn-planene.
Statsministeren understreker til kanalen at dette er en pause, ikke en full stans.
Støre fortsetter med å si det er viktig å kartlegge om det finnes verdifulle ressurser på havbunnen, for ikke å bli helt avhengige av Kina.
Finansminister og Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum kaller statsbudsjettet for 2025 solid. Han sier det vil utvikle Norge videre.
– Dette er et solid budsjett for å sikre tjenester nær folk, trygge Norge og sikrer folks økonomi, sier Vedum til NTB.
Søndag kveld ble regjering enige med SV om neste års statsbudsjett.
Vedum trekker fram satsing på forsvaret og politiet som skal jobbe mot organisert kriminalitet.
Et av kuttene fra regjeringens side er å kutte momsen på vann og avløp fra 25 til 15 prosent. Dette vil i gjennomsnitt spare husholdningene for 1500 kroner i året.
– For regjeringen er det viktig å føre en økonomisk politikk som holder folk i jobb, og der hverdagsøkonomien til folk igjen skal bli bedre, sier Vedum.
Han legger til at vil det bli gjennomført skatte- og avgiftskutt på om lag 17 milliarder kroner i neste års statsbudsjett.
SV har fått gjennomslag for flere sentrale politiske mål i budsjettforhandlingene med regjeringen. Her er noen av dem:
(Kilder: SV og regjeringen)
Regjeringspartienes budsjettforlik med SV betyr høyere rente, mener Handelsbankens sjeføkonom. – Dette vipper rentekuttet fra januar til mars.
Budsjettforliket mellom regjeringspartiene og SV søndag innebærer 7 milliarder kroner i økt oljepengebruk. Av dette vil rundt 4,5 milliarder kroner slå ut i aktiviteten i norsk økonomi.
Resultatet blir at Norges Bank vil måtte heve rentebanen ved rentemøtet i desember, tror sjeføkonom Marius Gonsholt Hov i Handelsbanken Capital Markets.
– Nå peker det mer mot rentekutt i mars, sier han til Finansavisen.
Også Høyre og Venstre mener det nye budsjettet kan undergrave signalene om lavere rente.
– Med det legger de (Regjeringen og SV) økt press på renta som kan skyve rentekutt for folk lenger fram i tid. Det blir ikke billigere for folk med boliglån midt i dyrtiden, sier Venstres nestleder Sveinung Rotevatn.